Babo, raď!

Prasklé sklo je k vzteku

2023-07-13
BlogPrasklé sklo je k vzteku

Přitom stačilo tak málo

Pojďme si říct jednu nemilosrdnou pravdu – Když vám sklo praskne, můžete si za to povětšinou sami. Drsné tvrzení, že? Přesto si troufáme říct, že v naprosté většině je důvodem prasklého skla neodborná nebo zcela zanedbaná údržba či nesprávné zacházení. Přitom to není žádná atomová věda. Stačí dodržet pár pravidel, a i vaše sklo se může dožít požehnaného věku.

Když sklu dojde trpělivost

Sklo má poruchovou paměť. Je to jako sklenice, která jednou přeteče. Tak dlouho sklo špatně čistíte nebo neopatrně zavíráte, až nakonec stačí jen poslední kapka v podobě bouchnutí dvířky a sklu s vámi dojde trpělivost. Nejčastěji praskají ohýbaná skla, protože takové sklo si v sobě už nese napětí, které vzniklo jeho ohýbáním. Má tedy ještě menší kapacitu snesitelnosti dalších nárazů.

Čištění má svá pravidla

Na rejžák zapomeňte. Používat byste měli měkkou houbičku a speciální roztok k čištění krbových skel. Poškrábané nebo poleptané sklo je začátek konce. Čistič nanášejte nejprve na houbičku, nikoliv na sklo. Když vám totiž prostředek zateče do těsnění, materiál ztrácí svou pružnost, tvrdne a zase se blížíte k prasknutí.

Krbové sklo můžete zkusit opatrně čistit pomocí jemného popela ze spáleného dřeva. Pozor hlavně na pevné částice v popelu. Takže opatrně.

Samočisticí schopnost

Kouzlo? Trochu. V kvalitních krbových a kamnových vložkách se při optimální teplotě nečistoty vypálí, a to nejen na skle, ale i na šamotovém obložení. Předehřátý vzduch zase zajistí dobře fungující oplachy skel. To vše závisí na vnitřní konstrukci topidla. Jak ale budete topit vlhkým dřevem, žádnou spásu v podobě samočistícího skla nečekejte. Ideální je dřevo s vlhkostí méně než 20 %.

Držte si odstup

Dřevo se nesmí dotýkat skla, jinak může způsobit jeho začernání. Dejte si tedy na přikládání záležet. Dřevo musí být suché, ale následně do spalovací komory také pečlivě poskládané.

K čemu byl krb, kdyby přes černotu nebylo vidět na oheň? Přitom stačí tak málo.