Cesty za kamny

Tak jsme viděli krále všech kamen

2017-08-17
BlogTak jsme viděli krále všech kamen

a to není žádná pohádka

Pokud si právě teď říkáte, že jsme se možná zbláznili, jak by mohl král kamen existovat někde jinde, než v pohádkách, tak prosím, čtěte dál. Král všech kamen je totiž naprosto pochopitelná přezdívka, kterou si vysloužila jedenáctimetrová kamna stojící v polském Gdaňsku. No a my jsme se loni na podzim právě do Polska vydali, abychom se našemu králi poklonili, a zároveň vám ho, jako nejpovolanějším poddaným, představili.

Král kamen byl postaven v letech 1545 – 1546 gdaňským kamnářem Georgem Stalzenerem v budově zvané Artušův dvůr, kde se už od 14. století scházeli nejvlivnější osobnosti středověkého politického života. Tam stál až do roku 1943, kdy se ho Poláci rozhodli přestěhovat do kláštera v Kartuzách, aby ho tak ochránili před běsnící druhou světovou válkou. Dnes se ale opět tyčí v celé své kráse doma v Gdaňsku.

Jak už bylo řečeno, tato funkční kamna jsou vysoká neuvěřitelných 11 metrů a zdobí je téměř 600 mistrně vyvedených kachlů. Mezi nimi můžeme rozlišit různé druhy kachlů. Jsou mezi nimi například tři druhy zazdívacích kachlů, rohové kachle, obrubové kachle, římsy, korunovační kachle ve tvaru půlkruhu. Na některých z nich můžeme vidět bohatě barevně vyvedené alegorické postavy, panovnické erby nebo dokonce portréty tehdejších evropských panovníků, a to jak katolických tak protestantských.

Kamna byla postavena z menších obdélníkových kachlů (29,5 x 25 cm). Horní dvě volně stojící patra byla oddělena vlysem (obrubou). Tato patra se skládají ze dvou typů vysokých, obdélníkových kachlů – větší ve čtvrtém patře (55 x 34 cm) a menší v pátém patře (43 x 25 cm). O vyztužení kamen se stará železná konstrukce, díky níž mají kamna věžovitý tvar. Dokonce se o nich říká, že mají představovat Babylonskou věž.

I když barevná škála glazur byla v době renesance poněkud technologicky omezená, kamna jsou velmi výrazně barevně vyvedena. Používaly se tyto pigmenty: cínově bílá, žlutý a hnědý oxid železitý, mangan fialový a kobaltová modř. Přesto ale tvůrci kamen dokázali vytvářet další barvy a efekty mícháním pigmentů. Zajímavostí je, že žádné dva kachle na kamnech nejsou stejné – každý je originál. Důležitým prvkem výzdoby krále kamen je i polychromické zlacení, které se vytvářelo až po kompletním postavení celých kamen, nicméně dnes už jsou z něj bohužel viditelné pouze zbytky.

Může se stát, že na svých cestách zabloudíte i do Polska. Bude-li na vaší trase i jedno z nejkrásnějších polských měst – Gdaňsk – stojí za to zajít se poklonit králi kamen. Určitě vám to přinese kamnářské štěstí, možná trochu inspirace. Každopádně ale uvidíte živý důkaz o obrovské tradici profese, která lidem už po staletí přináší teplo do jejich domovů. A je jedno, že si doma nemůžete dovolit jedenáctimetrový kolos. Stejný hřejivý pocit vám přinese třeba i malý kachlový sporák.