O nás

na začátku byly kachle…

O nás

Naše firma se výrobou kachlů zabývá již více než 25 let, výrobky dodáváme do kamnářských firem v České republice i v zahraničí – ať už sousedům do Polska a Německa, nebo například do Skandinávie či Chorvatska. Vznikla v roce 1997 v Raděticích u Bechyně, kde jsme tenkrát dostali nápad, že budeme vyrábět kachle. Následně jsme pak hospodářské stavení, kde myšlenka vznikla, přestavěli na dílnu, kde jádro firmy zůstalo dodnes. Oba jsme keramici nejen srdcem, ale také vzděláním – středoškolským i vysokoškolským. Naše výrobky jsou pravidelně zkoušeny a certifikovány v Technickém a zkušebním ústavu stavebním v Praze.

Jsme manufaktura, jejíž část produkce je stále tradiční, hodící se do rustikálnějších staveb. Zároveň jsme však byli první v České republice, kdo začal s výrobou velkoplošných kachlů, které jsou vhodné pro modernější stavby. Vycházíme z původních vzorů, které jsou v Evropě zakořeněné, současně však ruku v ruce spolupracujeme s předními designéry a podle nich vytváříme nové, moderní, designové kousky. Ačkoliv je největší část našeho sortimentu vyráběna sériově, s radostí tedy vyhovíme i někomu, kdo přijde se starým kachlem v ruce či bude chtít vyvzorovat něco úplně nového.

Kachle u nás vznikají tradiční technologií lití do sádrových forem. Nebráníme se ale ani současnému trendu, kde se kachle vracejí ke své původní podobě, a tedy i jiným výrobním technologickým postupům, jako je například formování z hlíny. K více než dvěma desítkám základních tvarů kachlů jsme postupně přidali kachle historické a samozřejmě vyrábíme i půlkachle, různé druhy rohů, kachle radiální či například různé ozdobné pásky a spoustu dalších. Důležité je také říct, že než vyšleme kachel do světa, projde rukama několika lidí. Od ručního lití přes retuš až po případné ruční malování. U nás prostě nevyrábějí kachle stroje, ale zlaté české ručičky.

Stejnou pružnost si zachováváme i tehdy, když přijde řada na glazury. Standardně nabízíme 90 glazur, nicméně reálně jich používáme daleko více. Opět – pokud někdo přinese starý kachel, jehož barva už se dávno nevejde do běžné škály odstínů, hledáme glazury nové. A stejně tak, pokud budeme vyrábět kamna na zámek, zdržíme se běžné techniky, kdy se glazura na kachel stříká, a vrátíme se na chvíli do minulosti k původnímu způsobu polévání. Když přijde na dekoraci, s radostí sáhneme i po engobách či kachle zlatíme nebo ručně malujeme.

To vše jsou také důvody, proč zůstáváme malou dílnou. Abychom si mohli zachovat kreativitu a možnost plnit veškerá přání našich zákazníků – i těch, kteří si přejí něco mimo standard. To je totiž to, co nás na naší práci nejvíce baví a zároveň nás i někam posouvá.