O glazurách

O glazurách

Glazury jsou nejčastěji používanou povrchovou úpravou kachlů. Je to jen tenký sklovitý povlak základního střepu, který má ale hned několik funkcí. Z technického hlediska částečně zvyšuje pevnost kachlů, ale hlavně zaplňuje – a tím i uzavře – povrchové póry střepu, a umožní tak snadnější čištění. Zároveň zvyšuje estetickou hodnotu kachlů, umožňuje splnit téměř libovolné přání zákazníků a začlenit kamna do bytového prostoru.

Glazury používané na kachle lze z hlediska vzhledu rozdělit do několika skupin, mezi kterými však neexistuje zcela jasná hranice.

Glazury transparentní

Někdy se jim také říká lahvové, jelikož dvě nejčastěji používané barvy – zelená a hnědá – evokují pivní lahev. Tento druh glazur se vyrábí tak, že se k základní sklovině přidávají barvicí složky, které se v žáru rozpouštějí a vytváří její zbarvení. Těchto barvicích sloučenin se používá nízké množství, aby byla zajištěna průhlednost glazury. Transparentní glazury jsou v žáru hodně tekuté, a tudíž zatékají do prohlubní v reliéfu kachle, kde vytvoří tmavší odstín, a tím zvýrazní jeho kresbu. Pro kachle s jemným reliéfem jsou tudíž nejlepší volbou. U těchto glazur je často viditelné trhlinkování, tzv. haarriss (něm. vlasová trhlina). Dříve se tento jev při výrobě kachlů vyskytoval běžně a na krásném starém sporáku třeba v zelené lahvové glazuře vlastně i trochu zdobil. Efekt, který tyto jemné pavučinky vytvářejí, se může ještě zvýraznit dobarvením trhlinek, nejčastěji zatíráním tuše – tzv. krakelé glazury.

Glazury krycí

Jak už samotný název napovídá, krycí glazury jsou neprůhledné a zakrývají povrch střepu. Nanášejí se proto obvykle v silnější vrstvě a nejsou v žáru tak tekuté jako glazury transparentní. Zakalení nebo zmatnění glazury se dá dosáhnout dvojím způsobem:

První způsob je, že se do základní skloviny přidají velice jemně umleté částečky materiálu, který se ve sklovině nerozpouští, a tím ji zakalí, zneprůhlední. Různých barev lze pak dosáhnout pomocí barvítek, jejichž mícháním lze připravit odstín podle přání zákazníka. Nefunguje zde však třeba pravidlo, že modrá a žlutá dává ve výsledku zelenou.

Druhý způsob funguje tak, že se do základní skloviny přidají rozpustné barvicí složky. Ty se přidávají ve větším množství a při chlazení skloviny pak vznikají mikrokrystalky, které sklovinu zakalí.

U krycích glazur je trhlinkování skoro neviditelné, a jelikož se proto na střep nanášejí v silnější vrstvě, nedoporučují se na kachle s jemným reliéfem , který by se mohl pod krycí glazurou i zcela ztratit.

Efektní glazury

Téměř všechny efektní glazury mají složení na bázi rekrystalizace barvicích složek při chlazení. Tento efekt je prakticky stejný jako u krycích glazur. U efektních glazur jsou navíc přidávány suroviny, které v žáru působí jako krystalizační centra a je u nich krystalizace výraznější. Vzhled efektních glazur je hodně závislý na tloušťce glazury a podmínkách výpalu. Mezi efektní glazury patří glazury s listrovým efektem, kovovým povrchem, glazury připomínající křepelčí vajíčko nebo se dá vytvořit efekt pískové glazury. Rozložení efektů nelze moc ovlivnit.

Engoby

Engoba je přechodová vrstva mezi keramickým střepem a glazurou. Jednoduše lze říci, že složení engoby je spíše obarvená hlína než sklená fáze jako u klasické glazury. Dříve se engoby používalo jako podstřik pod finální glazuru, pokud by nejčastěji červená barva hlíny, ze které byl kachel vyroben, negativně ovlivnila finální barvu kachle. Zároveň zabezpečila lepší přilnutí glazury a minimalizovala vady vzniklé výpalem. Jelikož je engoba spíše hlína, je vždy hodně krycí a nelze ji doporučit na kachle s jemným reliéfem. Engoby používáme místo glazury a jako podstřik je nanášíme jen u replik. Engoby mají velmi zajímavou barevnou škálu.

Jak se glazury nanáší?

Glazury běžně na střep stříkáme glazovací pistolí stlačeným vzduchem. Kromě této technologie však děláme i technologii poléváním, kdy kachel vypadá více autenticky. Dále používáme i různé způsoby dekorování, jako například ruční malbu – na glazuru i pod glazuru – zlacení, nově jsme zavedli také majoliku či engoby pro rustikálnější vzhled.

Podmínka, kdyby se něco posralo: ( ( $(wpcf-text-stranka-ma-zvyrazneny-blok).item(2619) eq ‚1‘ ) )

Nikdy se nesmí stát, abyste si objednali barvu glazury bez toho, abyste ji viděli v reálu.

Sebelepší tisk ani dobře nastavený monitor nedokáže úplně reálně reprodukovat barevný odstín a strukturu. K tomu, abyste si udělali představu sice existují vzorníky, i ty jsou však často pouze orientační. Zvláště u efektních glazur může použitý typ kachle výsledek velice ovlivnit. Stejně tak jako se při výběru auta setkáváme s komentářem, že barva nejezdí, tak při rozhodování o glazuře můžeme říci, že barva netopí. Přesto je však výběru glazury důležité věnovat patřičnou pozornost.