Vzděláváme

4 nejčastější otázky zájemců o kachlová kamna

2023-11-03
Blog4 nejčastější otázky zájemců o kachlová kamna

„Chci kachlová kamna nebo sporák, co musím mít připravené?“

    1. Hlavně komín. Bez něj by to šlo jen těžko. Měl by být zkolaudovaný a mít provedenou revizi. Potom může přijít kamnář, postaví topidlo a následně přijde znovu řada na kominíka, aby vše zkontroloval.
    2. Parametry komínu. Ty podstatně ovlivňují i možnosti finální stavby. Ke krátkému nebo příliš úzkému komínu nemůžeme například připojit krbovou vložku s velikou spalovací komorou. Hoření by nebylo optimalizované, sklo by bylo černé a při otevření dvířek by spaliny mohly zakouřit do místnosti.
    3. Nosnost podlahy. Zvlášť pokud se pod prostorem, kde plánujete topidlo stavět, nacházejí další obytné místnosti či sklepy. To může výslednou stavbu vzhledem ke své váze limitovat.
    4. Pod kamna nebo sporák nepatří podlahové vytápění. V tomto místě by tedy měly být vynechané topné spirály. Vytápěnou podlahu a prostor pod kamny je třeba předělit dilatační spárou, aby se kamna nehýbala s podlahou.

 

„Kolik to bude stát a jak dlouho to bude trvat?“

To se uvidí…To jste asi nechtěli slyšet, ale ani my jako výrobci kachlů často finální cenu topidla neznáme. Ukáže se až poté, co kamnář vytvoří návrh a propočítá potřebné množství kachlů a dalšího materiálu.

Díky našim zkušenostem s kamnářem na návrhu často spolupracujeme a pomáháme ho vytvářet.

Bezpochyby se ale pohybujeme v řádech statisíců.

Samotný technologický proces výroby kachle trvá zhruba 3 týdny. Dodací lhůta hotových kamen se ale pohybuje okolo půl roku. Zejména události několika málo posledních let měly na dodací lhůty velký vliv.

 

„Co když mám kachle po babičce a chci z nich postavit kamna?“

Bude záležet, v jakém jsou stavu a jestli jsou kompletní. Když sem tam něco chybí, umíme kachle dodělat, doplnit – pak se jedná o zakázkovou výrobu.

Chce to čas, potřebujeme trefit odstín glazury, což není nic snadného. Naši glazovači ale díky 25 letům zkušeností už dobře vědí, co dělají.

 

„Chci, aby má kamna byla unikátní, vytvoříte mi vlastní dekor?“

Vlastní barvu, vzor, reliéf nebo malbu. Záleží na vaší představě i finančních možnostech. Ale pozor, tvorba vlastního nového reliéfu může být nákladná a zdlouhavá. Nicméně to rozhodně to není neobvyklý požadavek.

Kromě nové formy je třeba počítat i s náklady na rozmnožovací zařízení (pokud se vyrábí více kusů) nebo s tím, že kromě klasických kachlů jsou pak zapotřebí i další typy jako rohové kachle nebo lišty.

Barvu umíme vytvořit třeba i podle odstínu dětských punčocháčků a ve více než 95 % v takových individuálních případech nalezneme se zákazníkem shodu.

Technologie sice mají své limity, ale vždy se snažíme vám a vašim přáním vyjít vstříc. Není nic snazšího, než se zeptat.